Trochę historii - ważnej, a nieco zapomnianej

piątek, sierpień 25, 2017
W czwartek 24 sierpnia minęła 157 rocznica urodzin mojego pradziadka Bogumiła Labusza - polskiego działacza na germanizowanych Mazurach, założyciela Mazurskiej Partii Ludowej oraz polskich gazet, banków i bibliotek. Z tej okazji chciałabym przypomnieć Państwu również o 121 - leciu MPL, z której m.in. powstało Polskie Stronnictwo Ludowe.

 

Bogumił Labusz urodził się 24 sierpnia 1860 r. w Rumach pod Szczytnem, w rodzinie rolniczej silnie kultywującej polskie tradycje. W działalność polityczną zaangażował się, kiedy władze pruskie zabroniły posługiwać się językiem polskim podczas nabożeństw w kościołach ewangelickich. Do końca życia był wielkim orędownikiem polskości regionu. Ciężko chory, tuż przed śmiercią w 1919 roku powiedział, że w życiu żałuje tylko jednego: nie udało mu się doczekać polskich Mazur.

W sierpniu 1896 roku był jednym z założycieli Mazurskiej Partii Ludowej, pierwszej organizacji politycznej polskich Mazurów w Prusach Wschodnich. Partia łączyła sprawy narodowe ze społeczno-gospodarczymi i była jak na tamte czasy bardzo postępową organizacją. Domagała się m.in. emancypacji chłopów, państwowej pomocy najbiedniejszym, urzędowego języka polskiego oraz polskich instytucji na Mazurach. Sam Bogumił Labusz zakładał polskie gazety, polskie banki spółdzielcze i biblioteki.

W jego ślady poszedł syn, również Bogumił -  mój dziadek. Wyróżnił się w 1920 roku przed plebiscytem, prowadząc kampanię za przyłączeniem Warmii i Mazur do Polski. Podczas II Wojny Światowej mój dziadek trafił do obozu koncentracyjnego w Stutthoffie. Po wojnie mieszkał już na polskich Mazurach, ale nie było mu dane się z tego cieszyć. Jak wszyscy Mazurzy był przez komunistyczne władze traktowany jako "element politycznie niepewny", zabrano mu ziemię. Został zrehabilitowany wiele lat później, ale to temat na osobną historię.

Dziś idee MPL kontynuuje Polskie Stronnictwo Ludowe, podobnie jak tradycje PSL Piast, PSL Wyzwolenie czy Polsko - Katolickiej Partii Ludowej. To przede wszystkim patriotyzm, głęboka ideowość, wiara w solidarność i godność każdej osoby ludzkiej. A także postawa społecznikowska, znajomość przyrody i logiki w niej panującej, odpowiedzialność, chęć pracy na rzecz najbliższego otoczenia. Dziś więc możemy być szczególnie dumni z naszej historii i tradycji.
Ostatnio na blogu

brak nowości na liście.

Czerwiec - 2018
Ni Po Wt śr Cz Pi So
  01 02
03 04 05 06
07
08 09
10 11 12
13
14 15 16
17
18
20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
czwartek, 07. czerwiec 2018
13:56 - O Ministerstwie Nierodzinności i Polityki Konfliktów
Przedstawiam Państwu nieco skróconą treść mojego wystąpienia w Sejmie w sprawie wotum nieufności wobec minister Elżbiety Rafalskiej.
środa, 13. czerwiec 2018
12:58 - Plagiat i Hipokryzja Plus, czyli jak PiS chce rozgrywać polskich emerytów
Idą wybory, więc PiS przypomina sobie o seniorach. Media informują, że rząd jeszcze przed końcem czerwca br. ma podjąć decyzję o jednorazowych dodatkach specjalnych do emerytur, a ...
poniedziałek, 18. czerwiec 2018
13:21 - Zmiana na stanowisku ministra rolnictwa. Czy tylko kosmetyczna?
Krzysztof Jurgiel, już były minister rolnictwa, właśnie podał się do dymisji. Oficjalnie z przyczyn osobistych, mniej oficjalnie z powodu braku postępów w walce z ASF. A jeszcze ni...