Klimat dla neofaszystów w Polsce pozostaje bez zmian

piątek, styczeń 25, 2019
Niektóre wystąpienia w Sejmie na długo zapadają w pamięci. Jedno z takich wygłosiłam dokładnie rok temu, 25 stycznia 2018 roku, o niepokojącym renesansie neofaszyzmu w Polsce. Pretekstem był reportaż TVN o hucznych urodzinach Hitlera wyprawianych przez grupę neonazistów ze Śląska. Postawiłam w nim tezę, że w państwie PiS mogą czuć się bezkarni. I rzeczywiście - służby do niedawna zajmowały się autorami reportażu. Potrzeba było dopiero śmierci śp. Pawła Adamowicza, by trzy dni później prokuratura Gliwic postawiła zarzuty sześciu organizatorom.

Przypadek? Nie sądzę. Po prostu na Nowogrodzkiej stwierdzono, że po morderstwie w Gdańsku dokonanym przez fanatyka trzeba oskarżyć na pokaz kilku neonazistów, żeby uniknąć zarzutów o jawne  wspieranie radykałów. Kiedy jednak sprawa ucichnie, panowie zapewne unikną kary. Podobnie jak niejednokrotnie wcześniej ich koledzy z ONR, głoszący publicznie rasistowskie hasła czy z Młodzieży Wszechpolskiej, grożący politykom opozycji. Ta druga organizacja ma już zresztą oficjalnego reprezentanta w rządzie, w osobie wiceministra cyfryzacji Andruszkiewicza.  Bez wątpienia PiS ma teraz problem taktyczny- czy stawiać na bardziej centrowy elektorat udając że walczy z neofaszystami, czy jak wcześniej lekceważyć zachowania radykałów? Władysław Bartoszewski z PSL mawiał, że "gdy nie wiesz, jaksię zachować, zachowaj się przyzwoicie". PiS zawsze uparcie zwalczał Bartoszewskiego, więc raczej postąpi odwrotnie. A tutaj moje przemówienie sprzed roku. Czy widzicie Państwo zmiany w postawie PiS wobec neofaszystów i ruchów pokrewnych?


Nie słowa, a czyny świadczą o poważnym traktowaniu problemu neofaszyzmu w Polsce.
Od czasu emisji wstrząsającego reportażu w TVN ciągle słyszymy od polityków PiS słowa oburzenia, że faszyści "staną przed sądem", że organizacje będą zlikwidowane. Za słowami nie idą jednak czyny!
Polscy neofaszyści w państwie PiS są praktycznie bezkarni. Wczoraj główni organizatorzy urodzin Hitlera, szef Dumy i Niepodległości wraz z dwoma kolegami opuścili areszt. I tylko gdy opadną emocje, sprawa zostanie umorzona przez podległą rządowi prokuraturę, Tak jak już oczyszczeni przez prokuraturę zostali działacze ONR.
Po prostu w państwie PiS panuje dobry klimat dla neofaszystów.
Oczywiście neofaszyści są w Polsce dłużej niż władza PiS. Za tych  rządów jednak wstali z kolan.
Czy to przypadek, że Blood and Honor, największa światowa prohitlerowska organizacja, zintensyfikowała działania w Polsce w 2005 roku, gdy PiS po raz pierwszy wygrało wybory?
Czy to przypadek, że minister Błaszczak i inni politycy PiS nie widzieli skandalicznych transparentów i zachowań na ostatnim Marszu Niepodległości?
Czy to zbieg okoliczności, że minister Ziobro przebywał w towarzystwie osób o skrajnie nacjonalistycznych poglądach, nawołujących do nienawiści?
Czy neofaszyści dziwnym trafem uaktywnili się za rządów PiS, czy czują co najmniej milczące przyzwolenie na swoją działalność?
Rząd PiS walczy z komunizmem ustawami, dekomunizuje ulice, obniża emerytury milicjantom z PRL, a faszyzm usprawiedliwia. Tymczasem to są równie zbrodnicze ideologie, awers i rewers tej samej monety - totalitaryzmu!
Można jakoś zrozumieć, że niewyedukowani młodzi ludzie fascynują się Hitlerem. Pewnie  nie wiedzą,  że faszyści w Polsce zabili 6 mln ludzi, ponad 20 proc. populacji. Tak jak napisał Sławomir Mrożek "Tłumy jednostek szukają proroka, ale najczęściej znajdują Führera".
Niezrozumiały jest jednak brak ostrej reakcji rządzących. Bo jak rozumieć lekceważenie  neofaszystowskich postaw przez ministra Błaszczaka, historyka z wykształcenia?
Wyjaśnienie jest jedno - PiS chodzi o głosy sympatyków ruchów neofaszystowskich w wyborach i kokietuje ten elektorat.
ONR już się odgraża, że założy własną partię, PiS boi się obejścia z prawej strony, więc pewnie już w najbliższych wyborach zobaczymy na listach PiS kandydatów co najmniej silnie narodowościowych środowisk. Tak jak już obserwowaliśmy sojusz z Samoobroną.
Tylko czy warto?
Takim postępowaniem budzicie ukryte demony nienawiści, które niszczą kapitał społeczny! Z braku obcych wrogów, jak Żydzi czy uchodźcy, nienawiść sympatyków neofaszyzmu zwraca się ku własnym rodakom.
Niedawno sympatycy nacjonalizmu zniszczyli elewację kościoła ewangelickiego w Piszu, malując obsceniczne rysunki, krzyż celtycki i pisząc "Polska dla Polaków".
Niedawno w Warszawie podobne hasła i obrazy pojawiły się na kawiarni prowadzonej przez ludzi niepełnosprawnych. Akcja T4, czyli eksterminacja niepełnosprawnych, była pierwszą masową zbrodnią hitlerowców.
Jeśli rząd nadal będzie lekceważył neofaszystów, oni w swej nienawiści szybko pójdą dalej.
Za ich postepowanie płacą wszyscy Polacy.
Czy nie widzicie, że faszyzm stał się polskim towarem eksportowym?  Wczoraj media obiegła wiadomość, że na Słowacji nasz rodak z wytatuowaną na plecach swastyką krzyczał "heil Hitler" w miejscach publicznych. Słowackiej policji tłumaczył, że w Polsce takie symbole i gesty są dozwolone...
Nie tak dawno cały świat obiegły zdjęcia polskich neonazistów z Marszu Niepodległości.
Czy naprawdę chcecie, żeby faszyzm stał się polską marką?
Za noszenie koszulki z Che Guavarą można w Polsce trafić na dwa lata do więzienia. Za propagowanie faszyzmu w praktyce nie grozi nic.
I gdyby nie ten reportaż w TVN, rząd dalej kokietowałby środowiska ultraprawicowe, pozwalając im na coraz więcej, wpuszczając do politycznego mainstreamu.
Dlatego dziś nie możemy odpuścić.
Musimy dopilnować, żeby ruchy neofaszystowskie zostały zdelegalizowane, a ich liderzy ukarani.


Ostatnio na blogu

brak nowości na liście.

Luty - 2019
Ni Po Wt śr Cz Pi So
  01 02
03
04
05 06 07 08 09
10
11
12
13
14
15 16
17 18
19
20
21
23
24 25 26 27 28  
poniedziałek, 04. luty 2019
14:01 - 4 luty to Światowy Dzień Walki z Rakiem
Statystyki nie kłamią - nowotwory zabijają rocznie 110 tys. Polaków, a dostęp do nowoczesnych terapii jest w naszym kraju znacznie trudniejszy niż w innych państwach Europy. Średni...
poniedziałek, 11. luty 2019
13:42 - Rząd oszczędza na rolnikach?
Rolnicy z powiatu gołdapskiego do dziś czekają na odszkodowania za plony zniszczone przez suszę, mimo że wnioski o wypłaty złożyli do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnic...
wtorek, 12. luty 2019
14:33 - Senat Izbą Samorządową?
Dziś (12.02) w Sejmie odbyło się spotkanie samorządowców. Ponad dwustu wójtów, burmistrzów i starostów rozmawiało o wyzwaniach, jakie stoją przed gminami i powiatami na początku pi...
czwartek, 14. luty 2019
20:58 - Złotówka za złotówkę, czyli PSL proponuje ulepszenie 500 +
Rząd PiS zgodnie z postulatem Polskiego Stronnictwa Ludowego, zamierza podwyższyć kryterium dochodowe uprawniające do pobierania 500+ na pierwsze dziecko. Świadczenia nie stracą sa...
wtorek, 19. luty 2019
14:22 - Jak rozpętać chaos i uciec do Brukseli
Naraziła budżet państwa na 2 miliardy (!) zł z pewnością nie priorytetowych wydatków. Doprowadziła do chaosu w szkołach, obniżyła rangę zawodu nauczyciela ustalając stażystom pens...
czwartek, 21. luty 2019
14:14 - Wincenty Witos - premier naszej wolności
Klub PSL złożył w Sejmie wniosek o uczczenie 145 rocznicy Wincentego Witosa, trzykrotnego premiera, ludowca, architekta zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 r. i utrzymania Polski na...