Wszyscy zapłacimy za reformę oświaty

wtorek, sierpień 29, 2017
Rok szkolny jeszcze się nie rozpoczął, a uczniowie, rodzice i samorządowcy już odczuwają niepokój. Wszystko przez chaotyczne zmiany w systemie oświaty wprowadzane przez PiS, przy lekceważeniu suwerena, środowisk nauczycielskich i finansów publicznych. Teraz rząd w ramach rekompensaty szykuje wariant 500 plus dla nauczycieli, nie wszystkim jednak uda się skorzystać.

 

PiS rękami pani minister Zalewskiej zadecydował o likwidacji gimnazjów, przymusowym przenoszeniu uczniów do nowych obwodów szkół, zwolnieniach nauczycieli, nowej podstawie programowej i - co za tym idzie - wydawaniu nowych podręczników. Wydrukowane zaledwie rok temu książki dla klas czwartych w całej Polsce pójdą na przemiał. Zastąpią je nowe, za przygotowanie których MEN zapłaciło w tym roku 170 mln zł, a jeszcze nie zdążyły dotrzeć do szkół. I to jest dobry przykład reformowania państwa przez PiS.

Uczniowie nie wiedzą, czego będą się uczyć, nauczyciele boją się zwolnień czy ograniczeń etatu, a samorządy liczą straty w postaci wymuszonych przez rząd remontów w szkołach. A można było tego uniknąć. Ponad 910 tys. Polaków podpisało się o wnioskiem pod referendum o zasadność reformy oświaty przygotowanym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. PiS jednak po wyborach już nie słucha suwerena, więc wyrzucił podpisy do kosza.

Dlaczego rząd tak forsuje i przyspiesza reformę, skoro mógł przeprowadzić ją w sposób przemyślany, korzystając z konsultacji społecznych? Odpowiedź jest banalna: PiS chodzi o uderzenie w samorządy w roku wyborów samorządowych. Gniew zwalnianych nauczycieli, wściekłych rodziców już dziś skupia się na wójcie, burmistrzu czy prezydencie. 

Dochodzą do tego konieczne inwestycje kosztem innych ważnych spraw. Tylko w Olsztynie i tylko w tym roku dostosowanie szkół do reformy kosztowało 3 mln zł z budżetu miasta.  Za tą kwotę można np. wyremontować duże skrzyżowanie, naprawić 20 km ulic, zbudować 10 km nowych chodników czy 10 świetnie wyposażonych placów zabaw. Samorządowcy wyliczyli, że w skali kraju będą musieli wydać nawet miliard złotych! A PiS powie, że są nieudolni, ludzie muszą więc w 2018 roku postawić na "dobrą zmianę". Tak więc polskie dzieci  są wykorzystywane do zdobycia niepodzielnej władzy przez partię rządzącą. A że przy okazji w programie nauczania bard smoleński zastępuje Gombrowicza, tym lepiej dla PiS.

Sama jestem matką i zależy mi na dobrej szkole dla moich dzieci. Jestem też patriotką i zdaję sobie sprawę, że chaos w edukacji szybko odbije się fatalnie na kondycji kraju. Wierzę w idee demokracji, samorządności i nie podoba mi się zawłaszczanie państwa przez PiS. Będę więc domagać się naprawienia tego, co jeszcze można naprawić, czyli: - pokryciu przez państwo wszystkich kosztów reformy poniesionych przez samorządy; - obowiązkowych konsultacji społecznych przed modyfikacją programów nauczania.

Jeszcze nie wszystko stracone.Ostatnio na blogu

brak nowości na liście.

Wrzesień - 2017
Ni Po Wt śr Cz Pi So
  01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11
12
13
14
15
16
17 18
19
20 21 23
24 25 26 27 28 29 30
wtorek, 12. wrzesień 2017
12:31 - Powstał KOWR. Polskim rolnictwem rządzą geodeta i socjolog
W cieniu sporu o sądownictwo i bałaganem w szkołach po reformie edukacji przeszła rewolucja w zarządzaniu rolnictwem. Rząd PiS połączył zadania Agencji Nieruchomości Rolnych i częś...
środa, 13. wrzesień 2017
14:33 - Mamy nowe święto państwowe. Z inicjatywy PSL
Od teraz każdy 12 lipca będzie Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Taki projekt złożyli posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dziś (12.09) miałam zaszczyt referować go w Sejm...
piątek, 15. wrzesień 2017
14:56 - Wojewódzkie Święto Plonów odbędzie się w Olsztynku
W niedzielę 17 września w olsztyneckim skansenie podsumujemy tegoroczne zbiory na całych Warmii i Mazurach. Regionalne Dożynki jak co roku organizuje samorząd województwa. To świę...
wtorek, 19. wrzesień 2017
14:11 - Polacy zasługują na godne emerytury
Są trzy główne przyczyny, dlaczego PSL nie popiera reformy emerytalnej wg PiS. Po pierwsze, PiS podwyższył wiek emerytalny rolnikom obniżając wszystkim innym grupom zawodowym. Po d...