Skip to main content

Składki na ZUS wzrosły w tym roku o 6 procent, najwięcej od sześciu lat. Większość małych firm spędzi kolejny rok na walce o przetrwanie. Żeby im pomóc, Polskie Stronnictwo Ludowe przygotowało Pakt dla Przedsiębiorców. To konkretne i realne rozwiązania, które pomogą rozwinąć polski biznes.

Fundacja Republikańska opublikowała niedawno raport o tym, jak system ubezpieczeń społecznych niszczy polską przedsiębiorczość. Przysłowiową kroplą przepełniającą czarę stała się obowiązująca od 1 stycznia br. nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zakładająca zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Trudno utrzymać firmę, gdy co najmniej połowę dochodu zjadają składki. W tym roku o ponad 84 zł wyższe niż w ubiegłym, czyli 1317 zł miesięcznie.

Z obniżenia składek ZUS, którym rząd tak się chwali, skorzystało zaledwie 4 proc. polskich firm. Dlatego, że – po pierwsze – warunkiem ubiegania się o niższe składki jest miesięczny przychód – nie dochód! – nie wyższy niż 5250 zł miesięcznie. Nie skorzystają więc nawet drobni sklepikarze czy małe zakłady fryzjerskie.

Po drugie, ustawa o niższym ZUS w ogóle nie obejmuje twórców, artystów, reprezentantów wolnych zawodów oraz wspólników firm. Po trzecie, o obniżenie składki przedsiębiorcy mogą ubiegać się tylko po całym roku, nie po miesiącu czy dwóch o niskim przychodzie.

Tak więc beneficjentami zmian zostaną co najwyżej najbardziej mikroskopijne z mikroskopijnych firm, jeśli w ogóle jakiekolwiek. 99 proc. przedsiębiorców nadal musi płacić coraz większy haracz na ZUS i coraz wyższe podatki, co – zdaniem m.in. Fundacji Republikańskiej – zahamuje proces rozwoju biznesu w naszym kraju, spychając nas na długo w pułapkę średniego rozwoju. 

Czy tak być musi? Oczywiście nie. PSL już w 2016 roku opracował pakt dla firm rodzinnych, pomyślany tak, by w realny sposób ułatwić funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw. Wymienię tylko najważniejsze założenia: 

1. 500/1000 ZŁ ZUS – dwie proste stawki ZUS dla przedsiębiorców. 500 zł miesięcznie dla firm z przychodami do 250 tys. zł rocznie i 1000 zł dla pozostałych.

2. CHOROBOWE PŁACI ZUS – ubezpieczyciel płaci wynagrodzenia za pracowników małych i średnich firm przebywających na zwolnieniu lekarskim już od pierwszego dnia choroby. 

3. URLOP OD ZUS – raz na 5 lat przedsiębiorcy mogą wziąć półroczny urlop od płacenia składek, jeśli wykażą półroczny spadek przychodów o co najmniej 25 proc. 

4. 0 CIT – mikro- i małe przedsiębiorstwa są zwolnione z podatku CIT. 

5. DOPŁATY DO PENSJI – państwo wspomaga firmy w pierwszym roku, dopłacając do pensji pracowników w celu osiągnięcia najniższego wynagrodzenia. 

Leave a Reply

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję