Skip to main content

PSL – Koalicja Polska proponuje pakt dla zdrowia i wzywa wszystkie ugrupowania do jak najszybszych wspólnych działań na rzecz sprawnej opieki medycznej.

Codzienne obrazki z życia służby zdrowia w Polsce 2019 r: albo ktoś umiera na SOR, albo trzeba czekać 2 lata na wizytę, albo nie ma leków w aptekach, albo ciężko chorzy zbierają w internecie pieniądze na leczenie, albo zamykane są szpitale, albo protestują rezydenci. Każdy z nas mniej lub bardziej poczuł na własnej skórze, jak działa – lub raczej nie działa – system lecznictwa w Polsce. 
Dlaczego tak się dzieje? Głównie dlatego, że PiS oszczędza na służbie zdrowia. Wysokość finansowania opieki zdrowotnej w 2019 r. POWINNA wynosić 4,9 proc. PKB. Wynosi jednak 4, 7 proc, ale… wg PKB z 2017 roku.  Tak dalej być nie musi, a przede wszystkim nie może. PSL proponuje realny i racjonalny pakt dla zdrowia. 

Domagamy się:
– zwiększenia PKB na zdrowie do 6,8 proc., 
– przesunięcia składki rentowej na opiekę zdrowotną,
– to co najmniej 10 mld zł rocznie,
– zwiększenia limitu przyjęć na studia medyczne, 
– dofinansowania i oddłużenie szpitali powiatowych,
– dostępu do najnowszych terapii i profilaktyki chorób nowotworowych. 

Skąd pieniądze? Z przesunięcia środków funduszu pracy i składki rentowej oraz z rezygnacji z budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. W ten sposób zyskamy 50 mld zł na uzdrowienie opieki zdrowotnej. 

Są po prostu sprawy ważne i ważniejsze. 

Leave a Reply

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję