Skip to main content

W XXI wieku przemoc zaczyna się w internecie. Wg ostrożnych szacunków cybernękania doświadczył co trzeci polski uczeń. Parlamentarzyści PSL – Koalicja Polska utworzyli więc specjalny zespół ds. cyberbezpieczeństwa. To wyzwanie naszych czasów, z którym najwyższy czas poważnie się zmierzyć.


W skład zespołu oprócz mnie wchodzą posłowie PSL – KP Jarosław  Sachajko, Dariusz  Kurzawa, Urszula Nowogórska, Dariusz Klimczak, Jacek Protasiewicz, Bożena Żelazowska i Agnieszka Ścigaj oraz senatorowie Alicja Chybicka (KO), Michał Kamiński (PSL – KP) i Krzysztof Kwiatkowski z Koła Senatorów Niezależnych.

Czym będzie zajmował się zespół? W największym skrócie, reagowaniem na wyzwania współczesnego skomputeryzowanego świata. Naszym priorytetem będzie walka z mową nienawiści i nękaniem w sieci. Ten rodzaj przemocy staje się powszechny, a jest trudny do wykrycia. Pokrzywdzeni uczniowie często nie wiedzą gdzie zwrócić o pomoc, nie znają swoich praw.

Spróbujemy więc – po pierwsze – lepiej dostosować polskie prawo do problemu cyberprzemocy zwłaszcza wśród młodzieży, po drugie – wprowadzić do szkół obligatoryjne zajęcia przeciwdziałające temu niebezpiecznemu zjawisku.

Będziemy jednak pracować nad innymi ważnymi sprawami związanymi z wpływem rozwoju techniki na nasze życie. Już na pierwszym posiedzeniu rozpatrzymy propozycje ministra zdrowia ws. wielokrotnego zwiększania dopuszczalnych poziomów pół elektromagnetycznych w środowisku.

Każdy akt nienawiści zaczyna się od agresji werbalnej. W XXI wielu przemoc zaczyna się w internecie. Problem staje się coraz bardziej poważny. Niedawno w elbląskich szkołach przeprowadzono badania ankietowe dotyczące cyberprzemocy dla 1144 uczniów klas VII i VIII. Ponad 72, 5 proc. z nich przyznało, że padło ofiarą mowy nienawiści w internecie. Blisko 6 proc. młodzieży uważało, że w cybernękaniu nie ma nic złego, a 27 proc. przyznało, że używa mowy nienawiści dla zabawy. Jeśli chcemy pogodzić Polaków, skleić podzieloną Polskę, musimy poważnie zająć się problemem przemocy w sieci, uczyć szacunku do siebie nawzajem już od najmłodszych lat.

Leave a Reply

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję