Skip to main content


Emerytury i renty Polaków w 2020 roku wzrosną o co najmniej 20 procent. Pod warunkiem, że posłowie Sejmu przyjmą projekt ustawy „Emerytura bez podatku” Polskiego Stronnictwa Ludowego- Koalicji Polskiej. Niebawem drugie czytanie, bądźmy dobrej myśli!

 

W Polsce żyje dziś ponad 9 mln emerytów i rencistów. Aż 2 mln z nich na granicy nędzy. Co piąty polski senior wegetuje poniżej minimum socjalnego, które dla jednoosobowych gospodarstw emeryckich wynosi 1, 2 tys. zł miesięcznie, dla dwuosobowych – 932 zł. Przez ostatnie trzy lata ich liczba wzrosła o 13 procent!

Przyszłoroczna rewaloryzacja emerytur zakłada ich wzrost o 3, 3 proc. To zdecydowanie za mało, szczególnie w kontekście lawinowego wzrostu cen spowodowanego m.in. podwyżką pensji minimalnej o 15 proc.  Dopiero zwolnienie emerytur z podatków przełoży się na wzrost jakości życia seniorów. Przykładowo: dziś emerytura brutto wynosi 2000 zł, ale senior dostaje na rękę jedynie 1661 zł. Po zmianach zyska więc blisko 340 zł miesięcznie, czyli ponad 4 tys. zł rocznie. To już znacząca kwota w domowym budżecie. 

Roczny koszt zwolnienia emerytur i rent z podatków wyniesie 17 mld zł. Dużo, lecz relatywnie niewiele w kontekście całości kwoty, jaką państwo rocznie wydaje na emerytury, czyli ponad 160 mld zł rocznie. Zysk społeczny będzie jednak niepoliczalny. Starsi ludzie nie będą zmuszeni oszczędzać na wszystkim, na lekach czy jedzeniu.

Projekt jest już w Sejmie, niebawem drugie czytanie. Politycy wszystkich opcji z rządzącą na czele ciągle deklarują, jak bardzo zależy im na lepszym życiu emerytów i rencistów. Jeśli jest tak naprawdę, poprą naszą inicjatywę. Jeśli nie, wyślą seniorom sygnał: naprawdę chodzi jedynie o wasze głosy.

Leave a Reply

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję