Skip to main content

Dziś (10.12) wielkie święto polskiej literatury, radość z Polski, duma z Polki – Olga Tokarczuk odbiera literacką nagrodę Nobla! Kobiety od zawsze są najlepszymi ambasadorkami naszej kultury, sztuki, nauki.

Akademia Szwedzka wyróżniła Olgę Tokarczuk „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”, przyznając jej nagrodę za rok 2018.

Tokarczuk to laureatka Międzynarodowej Nagrody Bookera, dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej NIKE, laureatka Nagrody im. Jana Michalskiego, dwukrotnie nominowana do National Book Award, zapisuje się tym samym w historii obok Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej oraz Marii Skłodowskiej-Curie i Lecha Wałęsy. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim.

Pisarka otrzymała Nobla za „Księgi Jakubowe”. Osobiście wolę jednak „Biegunów”. To metaforyczna i wielowątkowa opowieść o tym, że w życiu nie można stać w miejscu, że „szlachetniejsza jest zmiana niż stałość”.

A tutaj kilka moich ulubionych cytatów Olgi Tokarczuk:

🌟Skoro można pomyśleć, że może być lepiej, to już jest lepiej.
🌟Dom bowiem zaczyna być wtedy, gdy jego ściany zamkną w sobie kawał przestrzeni. Ta zamknięta przestrzeń jest duszą domu.
🌟 To, jak myślimy o świecie i – co chyba ważniejsze – jak o nim opowiadamy, ma […] olbrzymie znaczenie. Coś, co się wydarza, a nie zostaje opowiedziane, przestaje istnieć i umiera. Wiedzą o tym bardzo dobrze nie tylko historycy, ale także (a może przede wszystkim) wszelkiej maści politycy i tyrani. Ten, kto ma i snuje opowieść – rządzi.
🌟Szlachetniejsza jest zmiana niż stałość.

Leave a Reply

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję