Skip to main content

Polski system podatkowy wymaga kompleksowych zmian m.in. dlatego, że dziś najwięcej płacą… najubożsi. Celowe jest utworzenie jednego urzędu fiskalnego, w którym obok „skarbówki” znajdzie się ZUS. To główne wnioski z raportu Klubu Jagiellońskiego, z którymi zgadza się PSL. Deklarujemy chęć zmian i gotowość do poprzedzającej zmiany dyskusji.

” Jako społeczeństwo stoimy przed koniecznością otwarcia poważnej debaty o systemie podatkowym, która powinna odpowiedzieć na pytanie, na co nas stać i jak sfinansować zwiększające się potrzeby” – piszą autorzy raportu. Z ich wnioskami trudno się nie zgodzić. Udowadniają, że nie ma prostych uniwersalnych rozwiązań jak np. podatek obrotowy czy obniżenie podatków dochodowych. Także dlatego, że obecny system podatkowy jest niesprawiedliwy, najbardziej obciąża najmniej zarabiających sięgając nawet 60 proc. dochodów. Bogatsi płacą mniej.

Co więc należy zrobić zdaniem autorów raportu? W wielkim skrócie:

  • wzorem krajów zachodniej Europy zwiększyć najbogatszym podatek dochodowy oraz wprowadzić podatki majątkowe, jak podatek katastralny np. od drugiej i każdej kolejnej nieruchomości
  • uprościć przepisy ułatwiając prowadzenie działalności gospodarczej.
  • stworzyć jednolity szerszy system fiskalny, w którym obok podatków znajdą się składki ZUS oraz transfery socjalne, czyli scalić KAS z ZUS co następnie pomoże ujednolicić podatek dochodowy od osób fizycznych.

Propozycje Klubu Jagiellońskiego są w dużej mierze zbieżne z programem PSL – Koalicji Polskiej. Z dużym zainteresowaniem przeczytałam raport, który powinien być lekturą obowiązkową każdego polityka. Transfery socjalne nie zmienią sytuacji biedniejszych Polaków, jeśli ci nadal będą oddawać fiskusowi większość swojej wypłaty. Polska nie stanie się państwem dobrobytu, dopóki prowadzenie działalności gospodarczej przypominać będzie survival w gąszczu niespójnych i wciąż zmieniających się przepisów. Zachęcam więc do przeczytania, wyciągnięcia wniosków i szerszej dyskusji.

https://klubjagiellonski.pl/publikacje/podatkowy-labirynt-wyzwania-polskiego-systemu-danin-publicznych/

Leave a Reply

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję