Skip to main content

Rzetelna władza słucha suwerena i odpowiada nawet na najbardziej niewygodne pytania. Dlatego ponawiam interpelację z pytaniami od Państwa do premiera, jaką złożyłam we wrześniu 2019 r. Odpowiedzi nie dostałam, w międzyczasie skończyła się kadencja, więc zdecydowałam raz jeszcze złożyć zapytanie.

11 września 2019 r. złożyłam interpelację składającą się z 42 pytań, jakie za moim pośrednictwem chcieliście Państwo zadać premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Ponieważ nie dostałam odpowiedzi w terminie, a obecnie mamy już nową IX kadencję Sejmu, postanowiłam ponownie złożyć interpelację. A oto treść pisma z dn. 11 września 2019

Warszawa, 11 września 2019 r.                                                                                                                              

Szanowny Pan Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów  Rządu Rzeczpospolitej Polskiej

Szanowny Panie Premierze, interpelację składam w imieniu obywateli polskich spoza polityki i życia publicznego, którzy chcą poznać odpowiedzi na ważne dla nich pytania. Poprosili mnie o pośrednictwo w dostarczeniu ich Panu, co zdecydowałam się uczynić. Wszystkie pytania przekazali drogą internetową z kont osobistych podpisanych imieniem i nazwiskiem, nie podaję ich jednak za względu na przepisy RODO. Uprzejmie proszę o spełnienie życzenia Polaków. Dziękuję z góry za udzielenie wyczerpujących odpowiedzi na 42 pytania zawarte w mojej interpelacji poselskiej. Jeszcze raz zaznaczam, że każde z nich jest autorstwa obywatela niezwiązanego z polityką, lecz zainteresowanego przyszłością Polski.

Niniejszym proszę o odpowiedzi na następujące pytania:

I. Polityka społeczna

 1. Co z pomocą państwa dla samotnych rodziców wychowujących dzieci (po śmierci drugiego rodzica)?
 2. Czy będą ulgi na podróże PKP bądź PKS dla emerytów i rencistów posiadających orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu drugim?
 3. Co z 13-stą emeryturą w 2020 roku, skoro nie ma pieniędzy zapisanych w projekcie budżetu?
 4. Dlaczego świadczenie 500 + nie przysługuje dziecku urodzonemu i mieszkającemu z matką w Polsce jeśli ojciec dziecka pracuje za granicą?
 5. Dlaczego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje sprzeczne orzeczenia co do choroby osoby która stara się o grupę i dlaczego orzeczenia są wydawane zaocznie bez oglądania pacjenta?
 6. Czy od 2020 roku emeryci i renciści nie zapłacą nawet jednego grosza za leki?
 7. Dlaczego nie ma programu 500+ dla studentów?
 8. Dlaczego przy programie 500+ dla niepełnosprawnych jest próg dochodowy, a przy programie 500+ czy wyprawce takiego progu nie ma?
 9. Czy jest szansa poprawy warunków życia osób dorosłych niepełnosprawnych?
 10.  Czy powstaną mieszkania chronione i małe domy opieki społecznej dla autystów, którzy nie chcą być przyjmowani w domach opieki społecznej?
 11. Dlaczego Państwo nie wspiera rodziców, którzy starają się pogodzić pracę z wychowaniem osoby niepełnosprawnej, rodzic pracujący mniej kosztuje państwo, ale państwo nie wspiera ani rodziców, ani zatrudniających ich przedsiębiorców

II. System opieki zdrowotnej

 1. Kiedy poprawi się jakość opieki zdrowotnej w mniejszych miasteczkach bądź miastach?
 2. W związku z zapowiadaną radykalną podwyżką płacy minimalnej szpitale i hospicja w całej Polsce będą musiały gwałtownie podnieść wynagrodzenia większości pielęgniarek, położnych i opiekunek medycznych. W związku z tym jakie są przewidywane podwyżki nakładów na ochronę zdrowia i kosztem czego te nakłady się zwiększą?
 3. Jaką kwotę rząd zamierza przeznaczyć na służbę zdrowia w 2020 r?

III. Wzrost pensji minimalnej i finanse

 1. Czy wraz ze wzrostem płacy minimalnej rząd zamierza podnieść kwotę wolną od podatku?
 2. Jeśli rząd planuje podnieść tak znacząco najniższą krajową, czy jest szansa że ceny żywności wzrosną tylko o sto procent jak do tej pory przez ostatnie pół roku?
 3.  Czy rząd pomyślał ktoś o małych przedsiębiorcach, którym może być ciężko się utrzymać na rynku?
 4. Jaki wzrost inflacji przewiduje Pan w związku z zapowiadanym podniesieniem płacy minimalnej do 4000tys zł i ile będzie wynosiła w analogicznym okresie najniższa emerytura?
 5. Pensja minimalna rośnie o 15 proc.  r/r. Czy o tyle samo wzrosną uposażenia w sferze budżetowej?
 6. Kiedy będzie opublikowany pakiet zmian dotyczący ZUS i pensji minimalnej?

IV. Energetyka

 1. Kiedy Polska zacznie palić swoim węglem i sprzedawać węgiel do innych krajów i na tym dobrze zarabiać?
 2. Znane są szacunkowe i oficjalne informacje o imporcie węgla do Polski. Jednak jaki jest wpływ z tego tytułu (cła, podatki) do budżetu państwa?
 3. Jaki wpływ ma to na polskie kopalnie z udziałem Skarbu Państwa? Czy zmniejszono wydobycie? Czy spadła sprzedaż?
 4. Czy elektrownie, ciepłownie oraz elektrociepłownie z udziałem własnościowym Skarbu Państwa lub z udziałem spółek Skarbu Państwa kupują węgiel importowany? Jeśli tak to jakie on ma parametry oraz jaka jest wartość kwotowa (w złotówkach) tych zakupów?
 5. Czy inne Spółki Skarbu Państwa kupują węgiel z importu? Jeśli tak, to które, w jakiej ilości oraz jaki był koszt zakupu? Proszę o informacje na wyżej wymienione pytania od roku 2015 do roku obecnego, w miarę możliwości uzyskanych danych przynajmniej za pierwsze półrocze br.
 6. Co z cenami prądu?

V. Ochrona środowiska

 1. Dlaczego Polska za rządów PiS jest zasypywana śmieciami na niespotykaną dotąd skalę? Odpady są masowo zwożone nie tylko z Europy, ale nawet z Nigerii.
 2. Jakie działania podejmie rząd w celu zmniejszenia ryzyka związanego ze zmianami klimatycznymi?

VI. Inwestycje, infrastruktura

 1. Dlaczego ministerstwo Infrastruktury obcina środki na rewitalizację i realizację planu rozwoju kolei do roku 2030?
 2. Czy to prawda, że GDDKiA w całej Polsce opóźnia odbiory zrealizowanych inwestycji, bo nie ma z czego zapłacić wykonawcom?
 3. Czy to prawda, że wojewoda mazowiecki wstrzymuje wydanie zgody na uruchomienie nowych stacji metra ze względu na wybory?

VII.  Sądownictwo i praworządność

 1. Dlaczego premier nie odwoła ministra Ziobry?
 2. Czy sędziowie zamieszani w aferę hejterską, łamanie prawa będą pozbawieni możliwości wykonywania zawodu?
 3. Jak prokurator generalny, który ma wpływ na każde śledztwo może być rzetelnie prześwietlony i jak może być rzetelnie wyjaśniona jego rola w aferze Piebiaka?
 4. Czy wyroki TSUE będą na takich samych zasadach respektowane jak Sądu Unii Europejskiej?
 5. W jakim zakresie używany jest system Pegasus i ile do tej pory było złożonych zapytań o informacje dotyczące obywateli?
 6. Jakie środki rząd przeznacza na trolling w sieci?

VIII. Polityka obronna

 1. Co z programem zakupu nowych łodzi podwodnych dla Marynarki Wojennej –  program „ORKA” w kontekście pomysłu MON o możliwości zakupu używanych 25 letnich okrętów z Brazylii? Czy tak ma wyglądać modernizacja naszej armii?

IX. Pytania różne

 1. Kiedy ojciec Rydzyk przedstawi szczegółowo na co wydaje publiczne pieniądze –  214 mln przez ostatnie cztery lata?
 2. Czy zamiast wspierania ojca Rydzyka można kwoty przeznaczyć na dług publiczny państwa?
 3. Jaka grupa społeczna będzie pracowała na Pana obietnice i kto będzie tych ludzi leczył
  i za co?
 4. Dlaczego ten sam Pan, który z rodziną obok przemawiał na konwencji PiS, dostał klucze do nowego mieszkania od Premiera?

Z poważaniem

Urszula Pasławska Poseł na Sejm RP

Leave a Reply

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję