Skip to main content
Ekologia

Polska wysycha. PSL wie jak temu zapobiec

By 27 kwietnia 2020No Comments

Raport NIK nie pozostawia wątpliwości: zasoby wodne Polski podobne są do… Egiptu. Na statystycznego Polaka przypada trzy i pół razy mniej wody niż na statystycznego Europejczyka, z roku na rok jest gorzej. PSL proponuje program odzyskiwania wody: podstawą jest retencja, czyli zatrzymywanie wody opadowej i jej maksymalne wykorzystanie.

Eksperci alarmują: sytuacja staje się dramatyczna, z niecierpliwością czekamy na deszcz. Poziom Wisły zbliża się do krytycznego minimum, a mamy dopiero kwiecień. Nie lepiej jest na Warmii i Mazurach, o czym mówię w rozmowie z onet. pl https://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/susza-w-polsce-warmia-i-mazury-maja-coraz-mniej-jezior/6569dzh Zeszłoroczna susza była dotkliwa, w tym roku może być dużo gorzej. Bez wody nie poradzi sobie nie tylko rolnictwo, ale każda gałąź przemysłu z energetyką na czele. Możliwy efekt? Niewyobrażalny wzrost cen żywności jako dobra deficytowego, prądu, wszelkich produktów i usług.

PSL od dawna alarmuje, że najwyższy czas walczyć o wodę. Podstawą jest retencja, czyli zatrzymywanie wody opadowej i późniejsze wykorzystywanie. Dziś odzyskujemy w ten sposób zaledwie 6,5 proc. wody z opadów, a pomysły PiS są co najmniej kontrowersyjne. Jak niedawno pisała Gazeta Wyborcza, sposobem na walkę z suszą ma być… betonowanie rzek pod żeglugę śródlądową – tylko jak można żeglować po piaskach? https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,25890579,betonem-w-susze.html?fbclid=IwAR2Z3bjgdysOr6UryqpCG07JBiMB3YuHktr_spX8KHjE9RpUbtXdZVRIOA8

Co robić? Najlepsze są proste rozwiązania proponuje PSL. Czyli: – wprowadzenie ogólnopolskiego programu odzyskiwania wody w każdej gminie poprzez budowanie zbiorników retencyjnych i powiększanie terenów zielonych, – zachęcanie Polaków do zbierania deszczówki i wykorzystywania jej do celów pozakonsumpcyjnych, – wstrzymanie osuszania pól czy terenów leśnych, – wstrzymanie kosztownych i nieadekwatnych inwestycji jak proponowane przez rządzących betonowanie cieków wodnych, – rekultywacja jezior, rzek i innych naturalnych zbiorników.

Na ilość deszczu wpływu nie mamy, możemy jednak zagospodarowywać wodę z opadów, żeby za jakiś czas nie stała się reglamentowanym dobrem deficytowym.

Leave a Reply

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję