Skip to main content

Butelkomat obowiązkowo w każdym sklepie wielkopowierzchniowym. Całkowite wycofanie toreb foliowych ze sklepów oraz znakowanie opakowań w celu ułatwienia ich recyclingu. To założenia trzech ustaw Zdrowa Zielona Polska, których złożenie ogłosiliśmy dziś (5.03) w Sejmie.

Projekt pierwszej ustawy zakłada lokalizację butelkomatu w każdym sklepie wielkopowierzchniowym. Państwo zwróci 80 proc. kosztów zakupu urządzenia. System butelkomatów działa m.in. na sąsiedniej Litwie, dzięki niemu udaje się recyclingować 90 proc. szklanych i plastikowych butelek.

Druga ustawa zobowiązuje producentów do znakowania opakowań symbolem wskazującym odpowiedni kolor pojemnika na odpady. Trzecia zakłada wyeliminowanie ze sklepów plastikowych toreb na rzecz ekologicznych, całkowicie biodegradalnych. Dziś statystyczny Polak rocznie przynosi ze sklepu 500 celofanowych toreb, używa przez kilka minut, a każda rozkłada się 400 lat.

60 proc. Polaków uważa, że rząd robi za mało dla środowiska. Kładziemy więc na stole ustawy, które trzeba przyjąć ponad podziałami. W podstawowych sprawach jak klimat nie ma partyjnych barw. Jeśli nie zaczniemy działać dziś, jutro utoniemy w śmieciach.

Leave a Reply

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję