Skip to main content

Pomoc państwa powinna być inwestycją, trafiać do najbardziej potrzebujących. Nasz plan to priorytety i konkrety.

Uczciwy Plan dla Polski składa się z trzech propozycji. To oferta dla seniorów, młodych oraz aktywnych Polaków. Nie ma innej drogi wyjścia z kryzysu niż wspieranie ludzi pracujących.

1. Dziedziczenie emerytur. PSL proponuje, by owdowiały senior pobierał swoją emeryturę oraz 50 proc. emerytury zmarłego współmałżonka. Tak jak ma to miejsce na Litwie, w Niemczech, we Włoszech czy w Czechach. To propozycja przede wszystkim dla seniorek, bo średnia emerytura kobiety –  2128 zł brutto – jest obecnie o 50 proc. niższa niż mężczyzny – 3184 zł brutto. Z takich pieniędzy trudno zapłacić czynsz, kupić leki, żywność przy blisko 20 proc. inflacji.


2. Wsparcie do zakupu mieszkań. Państwo gwarantuje 100 tys. zł wkładu własnego młodym ludziom Będzie to prawdziwy i skuteczny programdemograficzny, bo przeszkodą w posiadaniu dzieci jest obecnie brak mieszkania. W rezultacie dzietność w Polsce lawinowo spada, w 2015 roku wynosiła 1, 44, obecnie zaledwie 1, 32. To jeden z najgorszych wyników w Europie, lepiej jest nawet w Rosji: 1,45. Jeśli nic się nie zmieni, za kilkanaście – kilkadziesiąt lat nie będzie komu pracować na emerytury.


3. Druga umowa i nadgodziny bez składek i podatków. Na tzw. „Polskim Ładzie” najwięcej stracili aktywni Polacy, którzy dorabiają do etatów biorąc zlecenia,  nadgodziny lub prowadząc własną działalność gospodarczą. Odpowiedzialne państwo nie może karać za pracę i dobre chęci.  Lepiej, żeby ludzie sami zarabiali na rachunki, niż wyciągali rękę po zasiłki. Wysokie haracze na ZUS sprzyjają też  powstawaniu szarej strefy. Pieniądze z drugiej umowy, nadgodzin czy działalności gospodarczej powinny w całości pozostać w budżetach polskich rodzin. 

Leave a Reply

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję