Skip to main content

Czy wiecie, że Polska to pierwszy kraj na świecie, który wprowadził równość swoich obywateli i tolerancję religijną? Akt Konfederacji Warszawskiej z 27 stycznia 1573 roku o kilka wieków wyprzedził coś, co nazywamy dziś prawami człowieka.

Rocznicę wydarzenia obchodziliśmy w Senacie z inicjatywy Piotra Zgorzelskiego, wicemarszałka Senatu. Był to precedens, z którego dziś jesteśmy dumni. Gdy w Europie płonęły stosy protestantów i trwały masowe deportacje Żydów, w Polsce podpisano Akt Konfederacji Generalnej Warszawskiej gwarantujący tolerancję wyznaniową i równość obywateli. Akt Konfederacji Warszawskiej w 2003 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czas Konfederacji Warszawskiej nieprzypadkowo nazywany jest polskim Złotym Wiekiem. Polska Jagiellonów  była państwem wielokulturowym i wielowyznaniowym, na równych prawach mieszkali katoliccy Polacy i Litwini, prawosławni Ormianie, Żydzi i muzułmańscy Tatarzy. Doświadczenia USA i innych państw imigranckich, ale także innowacyjnych gałęzi przemysłu jak multikulturowy przemysł informatyczny pokazują, że różnorodność, prowadzi do wzrostu kreatywności społecznej i przekłada się na dobrobyt.

Polska w czasach renesansu była otwartym i tolerancyjnym krajem, państwem porządku uznającym równość wszystkich obywateli najszybciej rozwijającym się i jednym z najbogatszych w Europie. Polska tu i teraz jest krajem skoncentrowanym na przeszłości, państwem tracącym sojuszników, krajem chaosu w polityce, w gospodarce, w służbie zdrowia, w relacjach państwo – kościół. Żeby chaos zamienił się w porządek, potrzebna jest energia. I my tą nową energię Polsce dostarczymy po jesiennych wyborach. 

Leave a Reply

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Akceptuję